Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

Aktualności dla turysty

Wielkie zaangażowanie i poświęcony czas, by przywrócić do pamięci zapomniane cmentarze

Ilustracja do informacji: Wielkie zaangażowanie i poświęcony czas, by przywrócić do pamięci zapomniane cmentarze
Sołtysowi Wsi Chrośle – Markowi Miecznikowskiemu, druhom z miejscowej jednostki OSP, Członkom Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej, kamieniarzowi - Ryszardowi Wiśniewskiemu oraz Mieszkańcom, pragniemy przekazać wyrazy uznania i serdecznego podziękowania za poświęcony czas, trud i zaangażowanie włożone w czynności, mające na celu przywrócenie godnego wyglądu miejsca pamięci – Cmentarza Ewangelickiego w Chroślu. Bezinteresowny gest tych Państwa, wymagający mnóstwo pracy i wysiłku, zostawi trwały efekt w postaci zadbanego i uporządkowanego cmentarza. Serdecznie Dziękujemy!
 
 
A o zrodzeniu się inicjatywy, jej realizacji i przebiegu opowiedział koordynator akcji: regionalista – Marek Połomski.
 
Podczas swoich wypraw rowerowych przez Ziemię Lubawską, spotykam wiele pięknych miejsc, ale także tych zapomnianych – zdewastowanych „poniemieckich” cmentarzy. W trakcie jednego ze spotkań działaczy Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej (do której należę) przedstawiłem więc pomysł, aby przy wsparciu władz lokalnych, uporządkować je i przywrócić im należytą pamięć. Pomysł się spodobał, gorzej jednak z realizacją - jak zawsze brakowało dyspozycyjnych i chętnych do pracy osób. Udało mi się jednak namówić kolegę regionalistę - Krzysztofa Kliniewskiego. Wspólnie objechaliśmy okolicę, odwiedzając miejsca spoczynku w: Szafarni, Otrębie, Wielkich Bałówkach, Gryźlinach i Chroślu. Posprzątaliśmy te obszary ze śmieci. Zastanawialiśmy się co dalej? W tym roku prężnie kontynuowaliśmy dalsze działania.
 
 
 
W Wielkich Bałówkach na tzw.  „Chyrchaczu” (od niemieckiego słowa Kirchhof; słowem „chyrchacz” określano zaniedbane, porzucone, zniszczone cmentarze) nie pozostało już żadnych śladów oprócz roślinności cmentarnej. Postanowiliśmy skupić się zatem na cmentarzach w Gryźlinach i Chroślu.
 
Cmentarz w Gryźlinach, stanowiący własność Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomnie, wymagał mniejszego nakładu pracy. Po uzgodnieniach z ks. kan. Zygmuntem Leykiem, przenieśliśmy odszukane w krzakach fragmenty tablic nagrobnych w pobliże tablicy pamiątkowej. Dzięki temu, osoby odwiedzające to miejsce, będą mogły przeczytać i zapoznać się z tutejszą historią.
 
Cmentarz w Chroślu był natomiast totalnie zdewastowany i zaniedbany. Postanowiłem poprosić o pomoc miejscową społeczność, za pośrednictwem sołtysa - Marka Miecznikowskiego. Po kilku wizytach i rozmowach, okazało się, że jest bardzo przychylny klimat do realizacji proponowanej akcji. W imieniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej złożyłem stosowne wnioski do  Urzędu Gminy. Bardzo przychylne stanowisko urzędników pozwoliło sprawnie pozałatwiać niezbędne formalności i już dnia 21 października br. umówiłem się z sołtysem, grupą strażaków z OSP Chrośle, pod kierownictwem Prezesa -  Jerzego Zbigniewa Cichockiego, na prace porządkowe.
 
 
 
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu lokalnej społeczności, udało się przywrócić miejscu właściwą pamięć. Cmentarz zmienił swoje oblicze, został uporządkowany i otrzymał kamienną tablicę informacyjną. Nieodpłatnie wykonał ją i zamontował Ryszard Wiśniewski, kamieniarz z Nielbarka – człowiek o wielkim sercu.  Pojawił się drogowskaz wskazujący dojazd do cmentarza. Wielkie słowa uznania i podziękowania za włożony trud i wykonane prace kieruję do mieszkańców sołectwa Chrośle.
 
Miejmy nadzieję, że to miejsce pozytywnie wpisze się w krajobraz wsi i będzie miejscem pamięci, zgodnie z hasłem: „Przechodniu pamiętaj o Tych, którzy odeszli do wieczności”.
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 14.11.2016
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także