Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

Aktualności dla turysty

Całoroczny trud rolników ukoronowany, w fantastycznym stylu!

Ilustracja do informacji: Całoroczny trud rolników ukoronowany, w fantastycznym stylu!
W Gwiździnach, w minioną niedzielę świętował cały nowomiejski powiat i „nasi” gminni farmerzy. A to za sprawą najważniejszego święta wszystkich rolników, będącego ukoronowaniem ich całorocznego trudu - dożynek! Pogoda i frekwencja dopisały wspaniale – to była znakomita impreza, która bez wątpienia przejdzie do historii, zapamiętana jako jedna z tych najbardziej udanych. Całe sołectwo zamieniło się w krainę święta plonów – co było widać na każdym kroku. Było tłoczno, malowniczo i wesoło!
 
 
W podzięce Bogu, za zebrane plony.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Święta w kościele p.w. Św. Jana Bosko, której przewodniczył proboszcz parafii – ks. Józef Cierkowski. Słowo Boże wygłosił natomiast ks. Zygmunt Leyk, proboszcz z kościoła w Radomnie. Zaraz po nabożeństwie, wszyscy zebrani wspólnym spektakularnym  korowodem powędrowali na miejscowe boisko sportowe, gdzie miała miejsce dalsza część gminno – powiatowych obchodów. A wszystkiemu towarzyszyły podniosłe i przyjemne dla ucha dźwięki wydawane przez instrumenty Orkiestry Dętej z Gminnego Centrum Kultury w Kurzętniku.
 
 
Uroczyście powitali gości, chlebem upieczonym z tegorocznych zbóż.
Jak obyczaj nakazuje, na stadionie wszystkich gości powitali gospodarze uroczystości: Starosta Nowomiejski – Andrzej Ochlak oraz Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie – Tomasz Waruszewski, w asyście Starostów Dożynek – Magdaleny Groszkowskiej i Szymona Milewskiego. Pachnące, upieczone z tegorocznych zbóż dwa bochenki chleba, włodarze podzielili pomiędzy przybyłych gości.
 
 
W pierwszych słowach pragnę podziękować za ten pachnący, upieczony z tegorocznych zbiorów bochen chleba. Przed chwilą złożyłem na nim pocałunek jako wyraz szacunku i najwyższego uznania dla rolników za ich ciężką i odpowiedzialną pracę.
 
Drodzy Państwo, tegoroczne Dożynki Gminno - Powiatowe odbywają się w Gwiździnach – miejscu szczególnym, ponieważ to tutaj - jak w soczewce, skupia się piękna, choć trudna historia polskiego rolnictwa. Już od czasów średniowiecza ziemia była tu uprawiana rolniczo. Mówił gospodarz nowomiejskiej gminy podczas swej podniosłej mowy powitalnej. Przybliżył rys historyczny związany z rozwojem rolnictwa na terenie miejscowości, zafundował zebranym wycieczkę od czasów najdawniejszych aż po dziś dzień.
 
Dziś w Gwiździnach jest kilka bardzo dobrze prosperujących dużych gospodarstw rolnych, nieodstających standardem od tych europejskich oraz kilkanaście mniejszych gospodarstw rodzinnych. Wszystkie produkują zdrową polską żywność. Nastąpiła zmiana pokoleniowa którą symbolizują obecni tu starostowie dożynek. I choć młodzi, wykształceni rolnicy przejęli rozwinięte gospodarstwa z produkcją w pełnym biegu, to przyszło im gospodarzyć znowu w niełatwych czasach. Z pewnością sobie poradzą tak jak ich poprzednicy. Kontynuował Wójt.
 
 
 
 
Odznaczenia, wyróżnienia i nagrody.
Podczas tego jednego z istotniejszych wydarzeń w roku, Starosta Nowomiejski przyznał odznaki „Zasłużone dla Rolnictwa”: Piotrowi Grünberg (Lipinki), Czesławowi Rzeszutek (Szwarcenowo), Krzysztofowi Szczepańskiemu (Trzcin),  Romanowi Orzechowskiemu (Zajączkowo), Józefowi Drzymalskiemu (Tereszewo), Andrzejowi Kłosowskiemu (Brzozie Lubawskie), Zdzisławowi Andrzejowi Domżalskiemu (Gwiździny), Janowi Zygfrydowi Sulej (Lekarty).
Wyróżnił także „Pucharem Starosty”: Barbarę i Ryszarda Kardyś (Lipinki), Grażynę i Jana Jacuńskich (Mroczenko), Magdalenę Lendzińską (Wawrowice), Monikę i Szymona Milewskich (Gwiździny).
 
Jeszcze przed godziną 13:00 na gwiżdzińskim boisku obradowała komisja w składzie: Wójt Senior – Roman Trąpczyński, Kierownik Referatu Oświaty w Urzędzie Gminy – Anna Lenckowska, szefowa Biblioteki Publicznej w Gwiździnach – Jolanta Górtatowska, dziennikarka „Gazety Nowomiejskiej” – Grażyna Jonowska. Debatowali nad estetyką i pięknem konkursowych wieńców dożynkowych, przygotowanych przez przedstawicieli poszczególnych sołectw Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 500 zł przypadły reprezentantom Jamielnika, kolejne: Nawry (300 zł), Gwiździn (200 zł) oraz  Radomna, Nowego Dworu Bratiańskiego, Lekart i Skarlina (100 zł).
 
Nagrodzono także plecionki z tegorocznych zbóż na etapie powiatowym. Tu ponownie niepokonani byli Jamielniczanie, zgarniając kolejne pół tysiąca złotych. Drugie miejsce należało do mieszkańców Wawrowic (300 zł), trzecie – Podlasku (200 zł), za nimi byli przedstawiciele Ostaszewa i Nowego Miasta Lubawskiego (100 zł).
 
 
 
Chętni goście również zabrali głos.
Na dożynkowej scenie głos zabrali także chętni spośród zaproszonych gości: w imieniu parlamentarzystów: Senatora RP - Bogusławy Orzechowskiej oraz posłów na sejm - Zbigniewa BabalskiegoLoenarda Krasulskiego, asystenci: Grażyna Laskowska, Mieczysław Łydziński, Maciej Mikołajczyk; Radna Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego – Jolanta Szulc, Zastępca Dyrektora Warmińsko - Mazurskiego Regionalnego Oddziału ARiMR w Olsztynie - Justyna Sobiesiak, Przewodniczący Rady Powiatowej Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej – Zbigniew Ziejewski.
 
 
 
Wspólna, wesoła i integrująca zabawa oraz moc atrakcji do późnych godzin wieczornych.
A po części oficjalnej… Przyszedł czas na wspaniałą zabawę z zespołami Andre i 4Ever! Muzycy porwali tłumy do wspólnego tańca i śpiewu. Ale było radośnie i beztrosko! Tu nikt nie miał smutnej miny, mieszkańcy bratali się w zabawowej atmosferze. Było też interesujące widowisko w wykonaniu Teatru Ognia „Czarne perły” z Kaczego Bagna oraz skoczna zabawa pod chmurką.
 
Wiele przeróżnych stoisk zachęcało gości do kosztowania pysznych smakołyków, zakupu własnoręcznych wyrobów i swojskich przysmaków, zabawek. Można było sięgnąć porad u doradców Banku BS, podziwiać ozdobne ptactwo i wystawę maszyn rolniczych, porozmawiać z przedstawicielami koła łowieckiego, ulepić wazon na kole garncarskim, zafundować najmłodszym frajdę w postaci zabawy na dmuchanym placu zabaw i trampolinie oraz skorzystać z wielu innych atrakcji.
 
 
 
Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy – dziękujemy, że byliście z nami!
 
Serdeczne podziękowania kierujemy także do sponsorów imprezy – Banku Spółdzielczego w Brodnicy oraz PPUH Ziemar Sp. z o. o.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 13.09.2016
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także