Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

Aktualności dla turysty

Przenieśli się w świat dzieciństwa swoich dziadków i pradziadków

Ilustracja do informacji: Przenieśli się w świat dzieciństwa swoich dziadków i pradziadków
„Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia” - pod takim hasłem przebiegały lipcowe półkolonie w Jamielniku, zorganizowane dla 20. dzieci z udziałem osób starszych, zainicjowane przez miejscowe stowarzyszenie. Zajęcia były możliwe dzięki otrzymanej dotacji w ramach ogłoszonego przez gminę konkursu pn.: „Aktywizacja osób starszych oraz wzmacnianie  i promowanie pozytywnego wizerunku seniorów i integracji międzypokoleniowej”.
 
 
 
W ciągu siedmiu dni (9 - 17 lipca) dzieci przeniosły się w świat dzieciństwa swoich dziadków i pradziadków. Robiły swojskie masło w kierzance, piekły chleb, prały na tarze, maglowały i świetnie się przy tym bawiły.
 
Powyższe działania były możliwe dzięki eksponatom zgromadzonym w Lokalnej Izbie Pamięci, a do ich nadzorowania włączyli się: rodzice, dziadkowie oraz inne osoby dorosłe, którzy najlepiej znają tajniki tych czynności.
 
 
Podczas półkolonii uczestnicy odwiedzili druhów strażaków, pojechali na wycieczkę do Iławy i popłynęli statkiem, sprawdzili czystość lasów. Była również prelekcja przedstawiciela Sanepidu o zasadach higieny i żywienia, która poprzedzała wszystkie kulinarne zajęcia. Adresaci spotkań poznali pasję pszczelarstwa oraz leśnictwa.
 
Prowadzonych było wiele gier i zabaw zespołowych - współczesnych i dawnych. Każdego dnia uczestnicy otrzymali smakołyki, m.in. kolorowe kanapki, które sami przygotowali ze swojskiego chleba i masła; jogurty z własnoręcznie wyłuskanymi orzeszkami; ciasteczka i naleśniki, pieczone kiełbaski.
 
 
 
Spotkanie i wycieczka podsumowująca
 
Celem podsumowania półkolonii zorganizowane zostało spotkanie w  świetlicy wiejskiej, podczas którego organizatorzy podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do przedsięwzięcia. Szczególne wyrazy podziękowania, za wsparcie finansowe, powędrowały na ręce  Starosty Nowomiejskiego Andrzeja Ochlaka i Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasza Waruszewskiego.
 
Na zakończenie półkolonii zorganizowano również wycieczkę turystyczno-krajoznawczą, głównie  do Muzeum Budownictwa Ludowego  – Parku Etnograficznego w Olsztynku, który został przeniesiony z Królewca w 1937 roku. Zajmuje on powierzchnie 100 ha i mieści się w nim 68 obiektów, z czego 13 przeniesiono z Królewca.
 
Na trasie zwiedzono też wiele innych ciekawych miejsc naszego województwa. Trasa obejmowała: rejs statkiem po Kanale Ostródzko-Elbląskim, zwiedzanie Muzeum w Grunwaldzie i pól bitewnych oraz Hutę Szkła w Olsztynku.
 
W wycieczce wzięły udział w większości dzieci z półkolonii i ich rodziny, a także mieszkańcy  powiatu nowomiejskiego. Dofinansowanie  na przewóz osób  pochodzi ze środków Zarządu Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim w ramach zadania: „Promowanie tradycji kulturowych w powiecie nowomiejskim”.
 
 
Foto: nadesłane
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 25.07.2018
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także